Writer's pictureIveta Henzelyová

Energetika Jesenných Bylín v Tradičnej Čínskej Medicíne

Jeseň je obdobím, kedy sa príroda pripravuje na obdobie pokoja a regenerácie. V tradičnej čínskej medicíne (TČM) je tento čas spojený s prvkom Kov a orgánmi pľúca-hrubé črevo. Prvok Kov je charakterizovaný schopnosťou kontrolovať a regulovať, čo sa prejavuje vo funkciách spojených s dýchaním a elimináciou. V tejto sezóne je dôležité udržiavať rovnováhu v týchto orgánoch, aby sa predišlo problémom s imunitou a trávením.

1. Škorica (Cinnamomum verum)

Energetické Vlastnosti: Škorica má v TČM zahrievajúce vlastnosti a je známa svojou schopnosťou podporovať funkciu pľúc a hrubého čreva. V období jesene pomáha škorica udržiavať vnútorné teplo a zlepšiť cirkuláciu Qi a krvi, čo je prospešné pri prevencii respiračných problémov a podpore zdravého trávenia.

Účinky na Telo: Škorica sa používa na zmiernenie zimomriavok, kašľa a tráviacich ťažkostí. Pomáha tiež pri liečbe menštruačných problémov a bolesti brucha.

Škoricový čaj na posilnenie pľúc a trávenia

• 1 tyčinka škorice

• 1 plátok citróna

• 1-2 lyžičky medu

1. V hrnci priveďte vodu k varu.

2. Pridajte tyčinku škorice a znížte teplotu. Nechajte variť asi 10 minút.

3. Odstráňte škoricu a prelejte čaj do šálky.

4. Pridajte plátok citróna a med podľa chuti.

5. Čaj pijte teplý, ideálne ráno alebo pred spaním.

Účinky: Tento čaj pomáha posilniť pľúca, zlepšiť trávenie a pridať teplo do tela počas chladnejších mesiacov.

jesenné rustling pre silnú imunitu

2. Zázvor (Zingiber officinale)

Energetické Vlastnosti: Zázvor má zahrievajúce a tonizačné vlastnosti, ktoré sú v TČM veľmi cenené. Pomáha posilňovať funkciu pľúc a hrubého čreva a podporuje zdravé trávenie. Zázvor je známy svojou schopnosťou rozptyľovať chlad a zlepšovať obeh Qi a krvi.

Účinky na Telo: Používa sa na liečbu nevoľnosti, tráviacich ťažkostí a prechladnutí. Zázvor tiež podporuje regeneráciu a posilňuje imunitný systém, čo je kľúčové počas chladnejších mesiacov.

Zázvorová zmes na posilnenie imunity

• 2-3 cm čerstvého zázvoru, nastrúhaného

• 1 lyžička kurkumy v prášku

• 1-2 lyžičky medu

Postup:

1. Nastrúhaný zázvor pridajte do hrnca s vodou a priveďte k varu.

2. Znížte teplotu a varte asi 10 minút.

3. Pridajte kurkumu a varte ešte 2-3 minúty.

4. Preceďte do šálky a podľa chuti pridajte med.

5. Pite teplé, ideálne dvakrát denne.

Účinky: Táto zmes podporuje imunitný systém, zmierňuje nevoľnosť a tráviace ťažkosti, a pomáha zohriatiu tela.

3. Koreň Púpavy (Taraxacum officinale)

Energetické Vlastnosti: Púpava má detoxikačné a diuretické vlastnosti. V TČM sa používa na čistenie a ochladenie tela, čo je prospešné na konci leta a začiatkom jesene. Je známa svojou schopnosťou podporovať funkciu hrubého čreva a eliminovať nadbytočné teplo.

Účinky na Telo: Púpava podporuje funkciu pečene a obličiek, pomáha pri detoxikácii organizmu a zlepšuje trávenie. Je užitočná pri liečbe tráviacich problémov a podporuje zdravie pokožky.

Púpavový čaj na detoxikáciu a podporu trávenia

• 1-2 lyžičky sušených koreňov púpavy

• 1 lyžička medu

1. V hrnci priveďte vodu k varu.

2. Pridajte sušené korene púpavy a znížte teplotu. Nechajte variť asi 7-10 minút.

3. Preceďte čaj do šálky a podľa chuti pridajte med.

4. Pite teplý, ideálne ráno.

Účinky: Púpavový čaj pomáha pri detoxikácii tela, podporuje funkciu pečene a obličiek a zlepšuje trávenie.

4. Klinček (Syzygium aromaticum)

Energetické Vlastnosti: Klinček má silné zahrievajúce vlastnosti a je cenený pre svoje tonizačné účinky na pľúca a hrubé črevo. Pomáha zlepšiť trávenie a podporuje produkciu Qi a krvi.

Účinky na Telo: Používa sa na zmiernenie tráviacich ťažkostí, ako sú plynatosť a nevoľnosť. Má tiež analgetické a antiseptické účinky, čo je užitočné pri liečbe bolestí a zápalov.

Klinčekový odvar na podporu trávenia

• 5-6 klinčekov

• škoricový lusk, badyán, anýz

• 1 šálka vody

• 1 lyžička medu (voliteľné)

1. V hrnci priveďte vodu k varu.

2. Pridajte klinčeky, škoricový lusk, badyán a anýz. Znížte teplotu. Nechajte variť asi 10 minút.

3. Preceďte čaj do šálky a podľa chuti pridajte med.

4. Pite teplý, ideálne po jedle.

Účinky: Klinčekový odvar pomáha pri tráviacich ťažkostiach, zmierňuje plynatosť a má antiseptické účinky.

5. Šalvia (Salvia officinalis)

Energetické Vlastnosti: Šalvia má v TČM zahrievajúce a tonizačné vlastnosti, ktoré pomáhajú posilniť funkciu pľúc a podporujú rovnováhu Qi. Je známa svojimi účinkami na zlepšenie dýchacích funkcií a podporu imunity. Je to bylinka, ktorú máme k dispozícii počas leta ale stále aj počas jesene. Preto na ňu určite nezabudni!

Účinky na Telo: Šalvia sa používa na zmiernenie kašľa, bolesť hrdla a pri problémoch s trávením. Je tiež užitočná pri liečbe zápalov a má antiseptické vlastnosti.

Šalviový čaj na podporu zdravia pľúc

Ingrediencie:

• 1 lyžička sušenej šalvie (Salvia officinalis)

• 1 šálka vody

• 1 plátok citróna (voliteľné)

• 1-2 lyžičky medu (voliteľné)

1. V hrnci priveďte vodu k varu.

2. Pridajte sušenú šalviu a znížte teplotu. Nechajte variť asi 5-10 minút.

3. Preceďte čaj do šálky a pridajte plátok citróna a med podľa chuti.

4. Pite teplý, ideálne pred spaním.

Účinky: Šalviový čaj podporuje zdravie pľúc, zmierňuje kašeľ a bolestivé hrdlo, a má antiseptické vlastnosti.

Jesenné byliny v tradičnej čínskej medicíne zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore zdravia a rovnováhy počas prechodného obdobia medzi letom a zimou. Ich energetické vlastnosti pomáhajú podporovať pľúca a hrubé črevo, udržiavať vnútorné teplo a harmonizovať Qi a krv. Pridaním týchto bylín do stravy môžeme podporiť svoje zdravie a pohodu počas chladnejších mesiacov. Objav moc jesenných bylín!